Футбол.
ПФК «Суми»: улюблена команда чи «пасинок» у рідному місті, або Чому «Ювілейний» – у зоні особливої уваги?
До Вашої уваги відкритий лист спортивного журналіста Григорія Реви.
Два роки тому ПФК «Суми» на «Ювілейному» – суто футбольному стадіоні – встановив рекорд першої ліги за відвідуваністю: тоді наша команда за сезон зібрала більш як 100 тисяч уболівальників! Я не знаю, скільки від цих зустрічей «капнуло» до каси стадіону і як, взагалі, були використані ті кошти, не виключаю, що частина з них пішла не за призначенням. Бо як була стадіонна інфраструктура убогою, такою й залишається до цього часу. Приміром, обшарпані стіни перед трибунами спочатку завішували рекламними банерами, а нині по периметру затулили темним жалобним полотном. Мовляв, скоро поховаємо й стадіон, котрий давно вже потребує капітального ремонту, і команду, яка тут, за словами деяких спеціалістів, у ролі… «пасинка». Але в. о. директора стадіону О. Фоменко й директор ПФК «Суми» В. Присяжнюк із цим не погоджуються, за їхніми словами, вони знаходять спільну мову. Та, як відомо, диму без вогню не буває…
Як на мене, попереднє керівництво стадіону мало що робило для поліпшення інфраструктури головної спортивної арени Сумщини. Та й для чого?! Адже за останні роки на посаді директора кого тільки й не бувало… Про менеджмент взагалі промовчу, бо, мабуть, або не знали, що то таке, або ж не бажали обтяжувати себе «зайвими» клопотами. Мовляв, для чого лізти з крісла: є керівники вищого рівня, то хай вони й думають, а нам і «трава не рости»!..
Тож і не дивно, що на цьому тепленькому містечку «для своїх» мало не щороку з’являлися все нові й нові директори. А те, що вони – люди дуже далекі від справи, господарів головної спортарени області, схоже, хвилювало не надто. Свого часу Сумське НВО не змогло зберегти стадіон «Авангард» і заводську команду «Фрунзенець» – багаторазового чемпіона області, що давно вже канула в Лету. А от тепер порішили «рятувати» «Ювілейний», ремонт якого потягне щонайменше на півтора-два мільйони гривень, та й поле потрібно робити заново – і на це піде ще з півмільйона гривень. А от поточні ремонти, що інколи все ж проводяться, окрім грошей «на вітер», мало що дають.
До капітального ремонту руки в господарів не доходять мало не півтора десятка років. А тим часом кошторис рік до року зростає. От і постає питання: а де ж брати мільйони, коли така несприятлива економічна ситуація в Україні? Тим часом на стадіоні для нормального функціонування об’єкта зробити треба багато. Скажімо, чому не пускають вболівальників на 2-й ярус і в якому стані нині та металоконструкція? Чому й донині належно необлаштовані побутові приміщення? А що з електропідігрівом поля? Наразі могли б прийняти кубковий матч «Нафтовик-Укрнафта»- «Динамо», що не відбувся в Охтирці. Але ж підігрів не працює. Питання: чому? А чому, скажімо, не зіграв на «Ювілейному» «Олімпік» із «Карпатам»? Хто в тому винен? Словом, запитань більше, ніж відповідей.
Цього року керівництво СНВО, заручившися підтримкою обласної влади (якій футбол, вибачайте, до одного місця), подали «Ювілейний» як кандидата на проведення фінального матчу нинішнього розіграшу Кубка України. Але ж, аби він тут відбувся, на стадіоні треба виконати чималий обсяг робіт! Футбольні функціонери з Києва не проти матчу в Сумах, але ж за умови «приведення стадіону й навколишньої території, відповідно до регламентних нор». А чи встигнемо усунути недоліки і як слід підготувати арену? Пригадується, як в авральному режимі закривали «проріхи» кілька років тому, коли готувалися до такого ж фіналу.
Велика «ставка», схоже, робиться на матчі за участі «Олімпіка», що разом із «Шахтарем» і «Зорею» наживаються на своїх земляках. Народ бідніє, а футболісти бавляться у футбол і заробляють неймовірні гроші. Маю на увазі легіонерів, хоча й свої не бідують. Знаєте, скільки отримує тренер Фонсека й капітан «Шахтаря» Срна? Їм начхати на наше АТО, як і на наші з вами проблеми. Якщо відверто, то на ці матчі я не ходжу принципово, і так само багато моїх знайомих.
Роблячи ставку на «Олімпік», який мав би поліпшити фінансову складову нашого стадіону, керівництво останнього, мабуть, не подумало, що навесні донецька команда може відмовитися від матчів на «Ювілейному». Адже для «Олімпіка» ці ігри можуть бути накладними. Хтось рахував: у скільки команді обходяться переїзди з Києва до Сум і назад? Тож донеччанам дешевше буде грати в столиці України – за місцем їхнього тимчасового проживання.
Може скластися й така ситуація, що втратимо і фінал, і «Олімпік». Як тоді бути? Залишиться лиш один ПФК «Суми». Але, як мені стало відомо з достовірних джерел, наближених до стадіону, його керівники налаштовані на те, щоб сумчани не грали на «Ювілейному», бо з них, вибачайте, як «з козла молока» – команда не приносить очікуваного «навару». Останнім часом матчі проходять фактично при порожніх трибунах. За відвідуваністю ПФК «Суми» – один із аутсайдерів у першій лізі. Тут, аби залучати вболівальників на трибуни, повинні активно спрацювати й адміністрація, і клуб. А розіграш кількох дешевих чашок з емблемою ПФЛ та рюкзака – це просто смішно! На них народ «не ведеться». Що, важко розіграти кілька шкіряних м’ячів? Задумайтеся над цифрою: скільки людей у нинішньому сезоні побувало на домашній матчах? Усього до 4-х тисяч! Ось так абияк у Сумах працюють над рекламою і залученням вболівальників на матчі… А ще ж люди хочуть бачити якісний футбол у виконанні гравців пристойного рівня, а таких у нашій команді, на жаль, не вистачає.
Керівники стадіону не вміють, а більше всього – не надто й прагнуть докладати зусиль, аби заробити на футбольному бізнесі пристойні гроші. За рік на «Ювілейному» не проведено жодного товариського матчу, скажімо, за участі ветеранів або зірок українського футболу, іншого знакового спортивного заходу. Чом би, приміром, не організувати товариський матч жіночої збірної України, в якій грає вихованка сумського футболу Катерина Самсон, однієї з молодіжних команд тощо. Змогли ж провести в Сумах відбірковий матч чемпіонату Європи збірних України та Ісландії з гандболу, а в Ромнах – товариську зустріч ветеранів збірної України з футболу! А чом би в обласному центрі не зробити свято для футбольних вболівальників? Але ж цим треба займатись, а не чекати «доброго дядю», мовляв, хай нам хтось організує, а ми, знявши вершки, запишемо ту подію собі до активу. Звісно, набагато легше здавати приміщення в оренду або влаштувати стоянку для авто, але ж це не вихід…
Свідчення цьому і той факт, про який мені розповів колега. Йому запропонували організувати дитячий турнір, і стадіон був готовий надати поле, але з’ясувалося, що за проведення матчів треба викласти кругленьку суму в кілька тисяч гривень. То що, захотілося легкого сиру?..
На семи матчах за участі «Олімпіка» на «Ювілейному» побували 41 тисяча 605 глядачів. Порахуйте, скільки грошей мало «капнути» до каси, якщо вартість одного квитка складала 20 гривень. А якщо ціна 30-40 гривень? А от на матчі з «Динамо» квитки «на ура» розліталися й по 150! Тож сума виходить солідна. Питання: куди ж її витратили?
На жаль, в. о. директора стадіону, пославшись на комерційну таємницю, відмовився назвати суму, що надійшла до каси від матчів «Олімпіка». Чому ж тоді приватна структура волає до місцевої влади про допомогу? Невже не можна самотужки придбати захисну плівку для поля після «козирних» матчів з «Динамо» і «Шахтарем», на яких побували 23 тисячі вболівальників? Спасибі, виручив благодійний фонд СП «Технологія», що надав кошти Федерації футболу Сумщини на придбання такої плівки, вартість якої понад 300 тис. грн.
Газон останніми іграми остаточно «угробили» і невідомо, коли вдасться його відновити. Дивуюсь, чому інспектори матчів за участі «Олімпіка» виставляють, як на мене, зависокі оцінки полю, що за мірками змагань такого рівня більш як на «двійку» не заслуговує. Може, із суддями банально «домовляються»?..
А як зрозуміти той факт, що напередодні матчу «Олімпіка» з «Чорноморцем» керівники нашої спортивної арени відмовилися пускати представників одеського клубу на місце проведення зустрічі. Про це повідомив офіційний сайт моряків. Тож гостям довелося кілька годин чекати на директора матчу ФФУ, і тільки за його допомоги одесити, нарешті, мали змогу ознайомитися з якістю покриття. Звісно, побачене їх шокувало. І команді «гостей» передматчеве тренування довелося проводити на «Барсі»…
А грою «Олімпіка» сумчани, схоже, вже переситилися: на 2-х останніх матчах із «Волинню» і «Зорею» побували лише 1 тисяча 280 вболівальників.
Тож чи можна чекати на позитивні зміни, а головне – коли? І чи стане «Ювілейний» рідною ареною для ПФК «Суми», де б команда мала постійну прописку й підтримку? Та хто винен у тому, що три домашніх матчі наші футболісти грали на полях суперників та в с. Миколаївка Білопільського району? Невже ж ПФК «Суми» – «пасинок» у рідному місті… І для чого було запрошувати на посаду головного тренера людину, яка жодного дня не працювала в команді майстрів? Адже тренери-варяги в Сумах надовго не затримувалися та й результатами роботи не радували. Тим часом ПФК «Суми» вже знову в «зоні вильоту».
Григорій РЕВА, спортивний оглядач